אפקט הפרפר – תיאטרון פלייבק ראש העין

אפקט הפרפר – תיאטרון פלייבק ראש העין

 תיאטרון פלייבק הוא תיאטרון שמתנהל על עקרונות האלתור. יש קהל, יש מנחה ויש שחקנים, אך ההצגה לא קבועה מראש.
המנחה מזמין מישהו/י מהקהל שמספר סיפור. השחקנים ממחיזים לו את הסיפור מנקודת השקפתם, או משקפים לו מה הם שמעו/ראו/הרגישו בסיפור בתנועה שיר או משחק.
בראש העין  תיאטרון פלייבק אפקט הפרפר קיים קרוב לעשור. למה אפקט הפרפר? "אפקט הפרפר" הוא מושג הלקוח מתורת הכאוס, תיאורייה מתמטית חדשה העוסקת במערכות מורכבות. לפי התיאוריה משק כנפיו של פרפר בצד אחד של העולם יכול לגרום לסופת טורדנו בצדו השני של העולם (מתוך ויקיפדיה). או פשוט יותר (לפחות ככה אני מבינה את זה) – כשאדם מספר את הסיפור שלו, הוא לא באמת יודע איך זה יגרום לצד השני להרגיש, איפה זה יפגוש אותו – ואין לדעת איך ייצא השיקוף, ההמחזה.
קבוצת פלייבק אפקט הפרפר התחילה בהרכב מצומצם, עם השנים גדלה והתרחבה וכיום מונה 14 אנשים.

פלייבק אפקט הפרפר ראש העיןאז איך זה בעצם עובד?
המנחה מזמין מישהו/י מהקהל לספר סיפור, וחלק מהשחקנים, או כולם משקפים את זה. ביריד אוגוסט בפורום נשים ראש העין גם הקטנה שלי, מעייני, בחרה לספר סיפור על הגן שלה – כך זה נראה

 

פלייבק אפקט הפרפר ראש העין
פלייבק אפקט הפרפר מתארחים ביריד הקיץ בפורום נשים ראש העין

המשחק האילתורי מחייב את השחקנים להקשבה – גם למספר/ת, וגם אחד לשני. יש בו הרבה יצירתיות, הרבה תקשורת לא מילולית, קבלה של האחר, חוסר שיפוטיות ועוד.
למשל, מישהו סיפר סיפור, ואחד השחקנים/יות התחיל להציג משהו – אין אפשרות שפתאום שחקן אחר יגיד "לא, זה לא נראה לי, צריך להציג את זה אחרת", כל שחקן שמצטרף לשיקוף צריך קודם כל להקשיב ולראות מה עשו לפניו, ואיכשהו להיכנס ולזרום עם האלתור הקודם. אפשר להוסיף משהו חדש, אך זה אמור להצטרף ולזרום עם מה שהקודם עשה.
הקבוצה נפגשת פעם בשבוע, בימי ראשון בערב, במתנס לב העיר והמפגש מחולק ל-2 חלקים –
בחלק הראשון יש למידה ותרגול של כלים משחקיים שונים.
בחלק השני בוחרים מספר/ת (לפעמים גם יותר מאחד אם מספיקים) ושאר הקבוצה מתחלקת לקבוצות ומציגה את הסיפור.
הייתי בשני מפגשים של הקבוצה, ונכון שזה קצת מביך בהתחלה, ואפילו קצת מוזר, אבל לאט לאט משתחררים, ואפילו מישהי מתוכננת ולא ספונטנית כמוני – הצליחה להיכנס לעניינים 🙂 נשארתי עם חוויה מעניינת, מרתקת ומצחיקה מאד.

רונית סנדלובסקי, אחת מחברות הקבוצה הוותיקות, שהיא תרפיסטית במקצועה חשבה איך לחבר את תושבי העיר, איך לעשות משהו קהילתי שיחבר בין תושבי העיר ויזמה פרוייקט שנקרא – "ראש העין – סיפורים, חיבורים ועוד"
"יש לנו שפע ומגוון תושבים בעיר, ועם התושבים החדשים שמגיעים לעיר, חשבתי על משהו שיחבר בין הוותיקים לחדשים, בין הישן לחדש, שיגוון את החיים, את החברים שלנו ויעודד פתיחות, חברות ושלום" – היא מספרת לי בעיניים נוצצות. "בפרוייקט הזה אני רוצה לשמוע מאנשים על החיבור שלהם לעיר, על מקום מיוחד שהם אוהבים בעיר, דמות מיוחדת, למה הם הגיעו לעיר, מה הם מצאו בה. יש לנו עיר מיוחדת כל כך ועל כל אחד שיספר משהו – יהיו המון שיזדהו, וייזכרו מה הופך את העיר שלנו למיוחדת כל כך"
שיאו של הפרוייקט יהיה בהצגת פלייבק שתתקיים במתנס לב העיר במוצא"ש הקרוב, 21/10/17
ב-21 בערב.
בהצגה יבקשו מהקהל לעלות ולספר סיפורים על ראש העין, השחקנים ישקפו ויהיה ערב נהדר שכולו מוקדש לעיר הנהדרת שלנו.

כולם מוזמנים להגיע, לספר, לחייך ולצפות במופע פלייבק מהנה!!
מחכים לכם 🙂

אפקט הפרפר במופע פלייבק "ראש העין, סיפורים חיבורים ועוד"

 

נורית מלאכי

אשה לאהוב אחד, אמא ל-4 מדהימים, שכל אחד בתורו הוביל ומוביל אותי למסע התפתחותי מרגש ומעשיר. אוהבת את העיר שלי, ונהנית להיות חלק מההתפתחות והגדילה שלה.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

שתפו אותי

לסגירת התפריט
%d בלוגרים אהבו את זה: