הגמילה ממוצץ – איך עושים את זה נכון וקל – ענת אביב יועצת משפחתית ומדריכת הורים

הגמילה ממוצץ – איך עושים את זה נכון וקל – ענת אביב יועצת משפחתית ומדריכת הורים

לתינוקות שלנו, עד גיל שנתיים- שנתיים וחצי בערך אין את היכולת להרגעה עצמית, ולכן עזרנו להם עם חפץ מעבר – מוצץ או שמיכי שאותם הם מכירים מימיהם הראשונים. רובינו ממש דאגנו לזה – החלפנו סוגי מוצצים אם התינוק לא התחבר, החזקנו את המוצץ עד שהם יתרגלו ועודעץ המוצצים ראש העין
סביב גיל שנתיים וחצי- שלוש, ובדר"כ לקראת הקיץ (לעיתים לקראת מעבר לגן עירייה) אנחנו מחליטים שהגיע הזמן לגמילה מהמוצץ. סביב גיל זה הפעוטות שלנו מתחילים לרכוש את היכולת להרגיע את עצמם, ותפקידינו לעזור להם להאמין בעצם שהם יכולים ומסוגלים.
בשבוע הבא תהיה הפעילות השנתית בעץ המוצצים שנמצא בגן המומינים, צמוד למתנס לב העיר, ולקראת הפעילות, הזמנתי את ענת אביב, יועצת משפחתית ומדריכת הורים תושבת העיר, שתעזור לנו.ענת אביב מדריכת הורים ויועצת משפחתית
ענת, איך יודעים שהגיע הזמן הנכון לגמול ממוצץ?
"כמו שאמרנו קודם, היכולת להרגעה עצמית היא נרכשת. אם לתינוק בן 8-9 חודשים ניתן ישר מוצץ כשהוא בוכה, פעוט בן 2.5-3 אפשר להרגיע גם ע"י שיחה, חיבוק ועוד" – אומרת ענת – "תפקידינו לדאוג להעצים את הילד ולתת לו תחושות יכולת ומסוגלות עוד קודם שנתחיל עם הגמילה מהמוצץ. למשל, לתת לו תפקיד קטן בבית, להפסיק לעשות דברים שהוא יכול לעשות לבד עבורו, להעביר לו מסר שהוא יכול ומסוגל ועוד."
עבור התינוק המוצץ הוא כמו שלוחה של אמא בהתחלה. ולאט לאט כשהוא גדל ומתחיל לדבר אנחנו מתחילים עם גמילה הדרגתית באופן טבעי. למשל, לא יוצאים עם מוצץ מהבית, או אפילו קודם לכן, כשהוא מתחיל לדבר ואנחנו מבקשים ממנו להוציא את המוצץ כי אנחנו לא מבינים מה הוא אומר.
עוד לפני שאנחנו מחליטים לגמול את הילד ממוצץ – נדרשות שיחות הכנה וגם בהם תפקידינו להעביר לילד עד כמה אנחנו סומכים עליו ובטוחים שהוא מסוגל ויכול להרגיע את עצמו גם בלעדיו. אפשר למשל, להתחיל את הגמילה בהחלטה משותפת עם הילד שמוצץ הוא רק בלילה, או רק במיטה – ובכל פעם שהוא יוצא מהמיטה הוא צריך להשאיר את המוצץ במיטה.
כמה נקודות חשובות להתחלת הגמילה
1. לא גומלים ילד מכמה דברים בבת אחת – מוצץ, שמיכי וטיטול גם יחד. צריך לפחות חודש וחצי שיעברו מגמילה מדבר אחד לפני שנתחיל את הגמילה מהדבר השני.
2. לא גומלים ילד ממוצץ במקביל לאח חדש שצריך להיוולד, מעבר לבית חדש/גן חדש או כל שינוי מהותי אחר בחיי היום-יום של המשפחה
3. לדבר, לדבר, לדבר – לדבר עם הילד לפני שמתחילים את הגמילה, לדבר במהלכה, כל הזמן לדבר איתו, לעודד ולציין במיוחד את המקרים בהם הצליח להירגע ללא מוצץ.
אוקיי, אנחנו מוכנים להתחיל? איך עושים את זה בפועל?
1. מחליטים על תאריך יעד. אבל כזה שהפעוט מבין אותו. לא בעוד חודש נפרדים מהמוצץ אלא ביום ההולדת הבא, או כשתיגמר הקייטנה.
2. לשוחח עם צוות הגן ולהחליט יחד על התחלה שמתאימה לשיתוף פעולה מלא ביניכם. אם בגן הילד מקבל מוצץ כשהוא בוכה ובבית לא – זה לא יעבוד. וכמובן, גם ההיפך הוא נכון – אם החלטתם שגומלים, או שנותנים מוצץ רק כשישנים – אל תישברו גם בבית, לא חשוב כמה הילד בוכה. הכוונה היא לא לתת לו לבכות, כמובן, אלא להרגיע אותו בדרכים אחרות – חיבוק, פעילות כיפית יחד ועוד
3. יש ספרים בתחום – צצי, מוצץ המזל, נעמה והמוצץ ועוד. ניתן להעלות את הנושא, לשוחח עליו, להקביל אותו לחייו שלו – ולייצר שיחה בהתאם לגיל ולהבנת הפעוט.
4. מומלץ מאד לבצע טקס פרידה מהמוצץ כשמגיע התאריך שקבענו. שוחחו עם הילד והחליטו יחד איזה טקס מתאים לכם – אפשר לתלות על עץ המוצצים, אפשר לתת את המוצץ מתנה לבובות בגן, אפשר לשים אותו בעציץ (ובלילה כשהפעוט ישן לשתול שם כמה זרעים), פיית המוצצים (שלוקחת את המוצץ בלילה ושמה במקומו מתנה סמלית)
5. חשוב מאד – ברגע שהגיע רגע הפרידה – אין חזרה אחורה!! גם עם הפעוט בוכה, גם אם קשה לו – בואו לא נאבד את סמכותינו ההורית מולו ונוותר. כמו שכתבתי קודם, אפשר להרגיע אותו עם חיבוק, עם שיחה על המצב , אמפתיה לקושי – אני יודע/ת שקשה לך בלי המוצץ, אני מבינ/ה שאתה מתגעגע, ואפשר להירגע בפעילות משותפת יחד – משחק משותף, יציאה לגן השעשועים ועוד.
חשוב מאד להיות אמפטיים מאד כלפי הילד, להבין אותו, ולא לכעוס עליו אם הוא בוכה ומתקשה – להבין שזה לוקח כמה ימים, ולעיתים אפילו שבוע-שבועיים שהם מאתגרים קצת. אותנו ואותו. נסו לזכור איך אתם הרגשתם כשנגמלתם לאחרונה ממשהו – ממשקאות מתוקים, מסיגריות, או מסוכרים וגלוטן. גמילה מהמוצץ שהפעוט מכיר מיום היוולדו היא ללא ספק קשה ומאתגרת עבורו. היו שם בשבילו.
והכי חשוב, אומרת ענת, עקביות. היו חזקים גם אם זה נראה לכם הדבר הקשה ביותר שעשיתם עד היום.
ענת ואני מזמינות אתכן לפעילות השנתית בעץ המוצצים שתהיה בשני הבא, 12/6/17, בשעה 17:30 בעץ המוצצים בעיר, בגן המומינים. הפעילות היא יוזמה של מעגל אמהות ותינוקות ראש העין בשיתוף מקום בלב, והשנה, תעביר אותה ורד מדמון.

עץ המוצצים בלב העיר ראש העין
יש לכם שאלות נוספות הנוגעות לגמילה ממוצץ?
מוזמנים לשאול כאן בתגובות, וענת תשיב לכם בשמחה.
רוצים להכיר תכנים נוספים על הורים וילדים? מוזמנים לדף של ענת
www.facebook.com/AnatAvivTwins

 

בהצלחה!!!

נורית מלאכי

אשה לאהוב אחד, אמא ל-4 מדהימים, שכל אחד בתורו הוביל ומוביל אותי למסע התפתחותי מרגש ומעשיר. אוהבת את העיר שלי, ונהנית להיות חלק מההתפתחות והגדילה שלה.

שתפו אותי

לסגירת התפריט
%d בלוגרים אהבו את זה: